Pokerde Sayılar

Pokerde sayılar anlamak için pokerin nasıl oynandığını da bilmek gerekmektedir. Burada hem pokerin oynanış biçiminden hem de sayıların öneminden bahsetmek mantıklı olacaktır.  En fazla oynanan iskambil oyunlarından biri olan pokerin şans ağırlıklı olsa dahi strateji, duygulara hakimlik yeteneklerini bir arada bulundurması ile de sevilmektedir. 

Poker’in Genel Kuralları Nelerdir?

  • 2-10 kişi ile oynanır.
  • 52’lik desteye sahiptir. 
  • Oyun saat yönüne doğru dönerek ilerler.
  • Renkler eşittir ancak sayı ve harfler bazında bir sıralama vardır. 
  • Sıralama bu şekildedir: A, K, Q, J, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 ve bu sıralama döner. 

Pokerde Kartlar ve Sayılar

Harf ve ardından sayıların doğru bir sıralamada bir araya gelmeleri gerekmektedir. Ancak tek başına yeterli değildir. Teknik bilmek, deneyimli olmak ve belki de Poker hakkında çokça izleyip okumak gerekmektedir. Böylelikle eller hakkında daha deneyimli olarak daha başarılı bir oyun çıkarılabilir. Çünkü Poker şans oyunu ve aynı zamanda bir stratejidir. Sadece şansa bırakılmamalıdır.

Pokerde kartlar ve beraberinde sayılar tek olarak anlam ifade etse de el haline gelmeleri ve bütün içerisinde bakıldığında da önem arz ederler. Bunun için elleri incelemek gerekir.

Pokerde Eller

Eller aynı türde ellerin birbiri ile mukayesesi ve farklı türde ellerin birbiri ile mukayesesi olarak ikiye ayrılmaktadır. 

Aynı türde ellerin birbiri ile mukayesesi 9 ana başlık altında incelenir ancak her birinin de alt başlıkları bulunmaktadır. Beş Benzemez (high card), Per (pair), Döper (two pair), Kent (straight), Üçlü (three of a kind), Renk (flush), Full (full house), Kare (four of a kind), Dizi renk (straight flush) olarak 9 ana başlık bulunmaktadır. 

Farklı türde ellerin birbiri ile mukayesesinde ise bir alt başlık bulunmamaktadır. Masada oynanan hali hazırdaki desteden çıkabilecek olasılık adetlerine bakarak yapılır. Olasılığın daha az olduğu eller daha değerlidir. Bu olasılık adetleri ise tamamen matematiksel olarak hesaplanmaktadır. 

Pokerde Aynı Türdeki Ellerin İncelemesi

Beş Benzemez (High Card): Sayı bakımından birbiri ile alakasız ve aynı zamanda beşi de aynı cinsten olmayan bir sıralama söz konusudur. 

Per (Pair): Sayı olarak aynı 2 kağıt hem bu iki kağıttan farklı hem de birbirinden farklı 3 kağıdın bir araya gelmesidir.

Döper (Two-Pair): Sayılar olarak aynı 2 kağıt ve bu iki kağıttan farklı olan ama birbiriyle aynı olan 2 kağıt daha ve bu dördünden farklı olan 1 kağıdın bir araya gelmesidir. 

Kent (Straight): Sayı olarak art arda sıralanmış ancak cinsleri farklı kağıt dizisidir. 

Üçlü (Three of a Kind): Sayılar olarak aynı 3 kağıt ve hem bu üçünden hem de birbirinden farklı iki kağıdın dizisidir.

Renk (Flush): Sayı olarak aynı sıralama olmaksızın hepsi aynı cinsten olan 5 kağıt sıralamasıdır. 

Full (Full House): Sayı olarak aynı 3 kağıt ve yine sayı olarak aynı 2 kağıdın dizilimidir.

Kare (Four of a Kind): Sayı olarak aynı 4 kağıt ile bunlardan farklı 1 kağıdın dizilimidir.

Dizi Renk (Straight Flush): Tamamı aynı cins ve sayıların sıralaması ile oluşan 5li kağıt dizilimidir.

free spin veren siteler